AZETA obsługa klienta: [email protected] | 225210157

Kilka porad przeciw starzeniu się skóry. Czym jest fotostarzenie?


Kilka porad przeciw starzeniu się skóry. Czym jest fotostarzenie?

Zastanawialiście się kiedyś, co jest główną przyczyną starzenia się skóry? To jasne jak słońce! Nomen omen To właśnie promienie słoneczne, a konkretniej promieniowanie UV, jest odpowiedzialne za przyspieszanie procesu starzenia.  Zjawisko to nazywamy fotostarzeniem.

Fotostarzenie przebiega w wyniku uszkadzania komórek DNA naszej skóry. Staje się ona wiotka, powstają na niej zmarszczki, a ponadto pojawiają się problemy z pigmentacją. Dlatego tak ważne jest, aby przez cały rok (nie tylko w lecie!) chronić skórę i stosować odpowiednie filtry słoneczne.

Oczywiście latem powinniśmy przykładać szczególną uwagę do ochrony skóry, ale zda się to na niewiele, gdy przez resztę roku kosmetyki z filtrami odłożymy do szuflady…

 

Jak starzeje się skóra?

Istnieją dwa typy starzenia się skóry. Pierwszy z nich to starzenie naturalne, zwane inaczej chronologicznym. Wiele z nim zrobić się nie da. To całkowicie naturalny proces, który możemy jedynie opóźnić. U jego podstaw lezą czynniki wewnętrzne, takie jak zmiany hormonalne czy nasza genetyka.

Drugi typ to starzenie się skóry pod wpływem czynników zewnętrznych. Środowisko, stres, styl życia – np. palenie, alkohol, a nawet przyjmowane leki wpływają na prędkość starzenia się nie tylko cery, ale także całego ciała. Właśnie czynniki zewnętrzne sprawiają, że oznaki starzenia pojawiają się znacznie szybciej, niż można by się tego spodziewać. Nazywamy to przedwczesnym starzeniem. A największy udział, bo aż 90% objawów powoduje promieniowanie UV!

Jednak ten typ starzenia możemy kontrolować i minimalizować jego skutki.

 

Jak zachować młodzieńczą skórę i uchronić cerę przed starzeniem się?

Żeby uchronić się przed fotostarzeniem, powinniśmy zakrywać swoją skórą w najbardziej nasłonecznionym okresie i używać kremów z filtrem słonecznym przez cały rok! Ale to nie wszystko. Pamiętajcie o:

 

  • Unikaniu bezpośredniego słońca

Promieni słonecznych nie możemy wyłączyć, gdy tylko mamy taką ochotę. Ale możemy jak najczęściej unikać przebywania na zewnątrz lub zaraz przy odsłoniętym oknie wtedy, gdy promienie są najbardziej szkodliwe dla naszej skóry. To czas między godziną 10:00 a 16:00. Jeśli nie macie wyjścia, starajcie się przebywać pośród drzew, w cieniu i miejscach z rozproszonym światłem.

Codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem UV warto połączyć z odpowiednim nawilżeniem skóry.

  • Zrezygnuj z solarium

Wiedzieliście, że osoby korzystające z solarium przed 35 rokiem życia są bardziej podatne na zachorowania na czerniaka aż o 75%? Ekspozycja na sztuczne promieniowanie UV nie pozostaje bez znaczenia także dla naszej urody. To gwarantowane przedwczesne starzenie się skóry.

  • Chroń skórę przy pomocy filtrów odpowiednio nakładając kremy

Nie wystarczy zwykłe rozsmarowanie kremu, aby uchronić się przed fotostarzeniem. Krem z filtrem słonecznym nałóż na wszystkie odsłonięte obszary skóry! Szczególną staranność zachowaj w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na słońce lub najcieńsza. To twarzy, szyja, uszy i dłonie. To właśnie w tych miejscach skóra wymaga ochrony przed promieniami przez cały rok – także jesienią i zimą. Szczególnie podatne na przedwczesne starzenie są… usta! W waszych kosmetyczkach powinien znaleźć się balsam do ust z filtrem nie mniejszym niż SPF30!

A jak dużo kremu z filtrem nałożyć? Na całe ciało przypada ok. 2 kieliszków specyfiku. Ile kremu nałożyć na twarzy? Tu pomocna przyda się zasada dwóch linii – dwie linie kremu wyciśnij na palec, od jego nasady po sam czubek.

Po nałożeniu kremu odczekajcie nieco czas. Zanim się wchłonie i zacznie chronić skórę minie ok. 20-30 minut. To czas, kiedy nie powinniśmy wychodzić na słońce – w końcu nie będziemy mieć wtedy żadnej ochrony.

Krem należy aplikować ponownie co ok. dwie godziny. Producenci dbają o to, by stosowną informację zawrzeć na opakowaniu. A od ich czytania możemy tylko zmądrzeć ;)

  • Wybierz odpowiedni krem z filtrem

Krem idealny to taki, którego SPF wynosi minimum 30. Wszelkie dwudziestki i piętnastki sprawdzą się wieczorami. Taki krem powinien także chronić nie tylko przed promieniowaniem UVA, ale także UVB oraz być dopasowany do Waszych typów skóry.

Filtry SPF15 odfiltrowują ok. 93% promieni UVB, filtry SPF30 ok. 97%, SPF30 ok. 98%, a SPF 100 ok. 99%. Niestety nie istnieje taki krem, który chroniłby skórę w 100%. A to właśnie promienie UVB odgrywają największą rolę w fotostarzeniu się skóry.

Na Azeta.pl znajdziecie szeroki wybór kosmetyków przeciwsłonecznych – teraz w wyjątkowej promocji do końca roku! Sprawdźcie koniecznie, bo to odpowiedni czas, by zacząć chronić skórę przez cały rok - kliknij!

Porady Azety

Artykuły

Tryb poziomy jest niedostępny.
Użyj trybu portretowego.