AZETA obsługa klienta: [email protected]

Jakich kosmetyków nie powinno się ze sobą łączyć?


Jakich kosmetyków nie powinno się ze sobą łączyć?

Jakich kosmetyków nie powinno się ze sobą łączyć?

Szafki uginają się od różnorodnych kosmetyków i dermokosmetyków, w toaletce pojawiają się coraz to nowe produkty… a my nie widzimy żadnych efektów? Być może łączycie ze sobą takie kosmetyki, których łączyć się nie powinno. W najlepszym wypadku takie produkty będą niwelować swoje dobroczynne właściwości, a w najgorszym – czekają Was podrażnienia, wysypki czy różne reakcje alergiczne skóry.

 

Przy codziennej pielęgnacji skóry na ogół nie zastanawiamy się nad tym, że różne produkty kosmetyczne zawierają przeróżne substancje czynne. To nic dziwnego, że wchodzą one ze sobą w reakcje chemiczne. Mogą wzajemnie się zobojętniać, osłabiać swoje działanie, powodować nadmiar saturacji daną substancją, a do tego tworzyć podrażniające skórę cząsteczki. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz daty ważności sprawdzać także, jakie substancje zawierają kosmetyki, których pragniemy używać w codziennej pielęgnacji.

 

Sprawdźcie 5 popularnych składników, których nie powinno używać się na raz!

 

WITAMINA C I KWASY AHA, BHA

Kosmetyki z witaminą C są wprost nieocenione. Witamina C normalizuje koloryt skóry, niwelując przebarwienia, ma właściwości przeciwstarzeniowe, a do tego jest silnym antyoksydantem. Jest nieocenionym wsparciem syntezy kolagenu, przez co sprawia, że naczynia krwionośne są szczelne. Warto wspomnieć, że ta witamina to także naturalny środek przeciwobrzękowy. Kwasy to sprzymierzeniec w normalizacji cery tłustej i trądzikowej. Złuszczają i regenerują naskórek dodatkowo go oczyszczając

Jednak witamina C to kwas askorbinowy. Dlatego łączenie go z innymi kwasami nie jest wskazane – szczególnie w przypadku cery wrażliwej. Oba składniki mają silny potencjał drażniący, a stosowane razem tylko go potęgują. Dodatkowo inne kwasy mają to do siebie, że niwelują działanie Witaminy C. Kwas askorbinowy po prostu przestaje być skuteczny!

Rozwiązanie? Kosmetyków z witaminą C używaj rano, a w wieczornej pielęgnacji stosuj preparaty z kwasami AHA lub BHA. Jednak pamiętaj o tym, by obserwować swoją skórę – dla cery wrażliwej to może być zbyt wiele i należy zdecydować się na jeden z tych składników aktywnych w codziennej pielęgnacji.

 

OLEJE I WODA

To chyba najbardziej oczywista kombinacja. Wszyscy wiemy, że olej i woda to złe połączenie. I nic dziwnego, że jest tak również w kosmetyce. Olej jest hydrofobem, co oznacza, że odpycha wodę. Dlatego jeśli spróbujesz nałożyć produkt na bazie wody na kosmetyk oleisty – niewiele zyskasz. Unikaj łączenia oleistego balsamu z wodnymi kosmetykami nawilżającymi. Olej sprawia, że na skórze pojawia się warstwa ochronna skutecznie blokująca wchłanianie się kosmetyku na bazie wody.

 

Jeśli koniecznie musisz używać akurat takich dwóch produktów w pielęgnacji skóry, zadbaj o to, by nakładać na swoją skórę produkt na bazie wody jako pierwszy. Jednak najlepiej unikać takich połączeń i zdecydować się na używanie kosmetyków jednego typu.

 

PRODUKTY Z FILTREM SPF I… MAKIJAŻ.

Kremów przeciwsłonecznych, czyli takich z filtrem SPF, należy używać codziennie. I to niezależnie od pory roku – liczy się to, czy planujemy przebywać poza domem przez dłuższy czas. Kremy z filtrem mają to do siebie, że trzeba aplikować je ponownie co dwie godziny. Chyba już domyślacie się, dlaczego połączenie makijażu z kremem przeciwsłonecznym to nie najlepszy pomysł.  Najważniejszy produkt powinien być nakładany w pierwszej kolejności. Makijaż musielibyśmy zmywać co dwie godziny! A do tego, taki krem zmniejsza zdolność skóry do wchłaniania innych substancji.

 

Jeśli nie masz wyjścia i na krem z filtrem SPF musisz nałożyć makijaż, najpierw potraktuj swoją skórę jakimś produktem nawilżającym i poczekaj, aż się wchłonie. Dopiero wtedy zabierz się za make-up!

 

KWAS I KWAS

Nigdy nie mieszaj różnych rodzajów kwasów.  Jeśli zdecydujesz się na używanie kosmetyków z kwasem glikolowym, mlekowym lub salicylowym – trzymaj się jednego z nich. Dlaczego? Dzięki temu unikniesz bolesnych reakcji skórnych. Od tej zasady występują wyjątki, jak na przykład łączenie kwasu salicylowego z hialuronowym – to zawsze dobry pomysł!

 

RETINOL I WITAMINA C

Łączenie retinolu z witaminą C to nie najlepszy pomysł. Witamina C ma właściwości antyoksydacyjne, a retinol, czyli witamina A, wykazuje tendencję oksydacyjną. Używanie ich razem na własną rękę zdecydowanie nie jest zalecane. Składniki neutralizują swoje działanie. Retinol utlenia witaminę C i sprawia, że traci swoje właściwości przeciwrodnikowe.  Dodatkowo mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry!

Wyjątkiem są produkty, które w swoim składzie zawierają obie substancje. Oznacza to, że ich formuły zostały opracowane w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie działanie.

 

Pamiętaj o tym, by zawsze czytać składy produktów, których używasz do pielęgnacji. Nieodpowiednich połączeń kosmetycznych jest wiele, dlatego przed wprowadzeniem do swojej rutyny kolejnego kosmetyku warto sprawdzić, czy możemy go bezpiecznie stosować.

Porady Azety

Artykuły

Tryb poziomy jest niedostępny.
Użyj trybu portretowego.